מנהיגות
נווט למעלה
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
main_pict.jpg

מנהיגותם של בן גוריון ומנחם בגין
שנת הלימודים הבאה, תשע"ג, תעמוד בסימן לימוד מנהיגותם של ראשי הממשלה לשעבר, דוד בן גוריון ומנחם בגין, כך על פי החלטתו של שר החינוך.
בשנת הלימודים הבאה – תשע"ג – 2013, נציין 100 שנה להולדתו של מנחם בגין (1913) ו-40 שנה למותו של דוד בן גוריון (1973).
לדברי שר החינוך: "העיסוק של התלמידים בחזונם ובפעילותם של שניים מגדולי המנהיגים של מדינת ישראל יאפשר היכרות מעמיקה עם אישים שהטביעו חותם על אופייה ודמותה של מדינת ישראל כמו גם עם אירועים היסטוריים בחיי מדינת ישראל. זו הזדמנות טובה עבור התלמידים ללמוד על ההיסטוריים בחיי מדינת ישראל. זו הזדמנות טובה עבור התלמידים ללמוד על ההיסטוריה של מדינת ישראל, ועל מנהיגות. התלמידים ילמדו על ההחלטות המשמעותיות שקיבלו מנהיגים אלה, תוך הכרת מורכבות ההחלטות, שיקול הדעת ומערכת הערכים שהנחתה אותם".
 
 
מהי מנהיגות?
מנהיגות היא יכולתם של אדם או קבוצה להוביל אנשים אחרים לעבר מטרה משותפת.
אמנם מנהיגות מתקשרת בצורה ישירה להשפעה, אך חשוב להבחין בין מנהיג לבין שליט. אם אדם
מסויים משפיע על אחרים בזכות סמכות רשמית שיש בידיו, אזי אדם זה הוא שליט אך לאו דוקא
מנהיג, שכן קשה לדעת אם הנוהים אחריו עושים זאת מתוך פחד מענישה או מתוך רצון חופשי.
נושא המנהיגות מעסיק פילוסופים ומדענים מזה שנים רבות. זהו מושג מורכב ועל כן קשה להגדיר במדויק מיהו מנהיג ומהם מאפייניו, אך ברור כבר שיש סוגים שונים של מנהיגים, למשל, אדם שהיה מנהיג צבאי מזהיר לא יצליח בהכרח כמנכ"ל של עסק כלכלי.
ישנם סוגים שונים של מנהיגות, אך ניתן לומר כי הצלחתו של מנהיג תלויה במידה רבה בהתאמת סגנון מנהיגותו לנסיבות שבהן עליו להנהיג. מנהיג טוב במקום ותקופה
מסויימים עלול להכשל כשלון חרוץ במקום ותקופה אחרים.
קישורים מומלצים
arrow.png הנושא המרכזי מחוז צפון
arrow.png הנושא הבא בחינוך, מעריב
arrow.png ​הסיפור המתועד בלוג ארכיון המדינה
 סיסמה לכל תלמיד
arrow.png טריווית מנהיגים
פעילויות ברשת/אתר גלים
arrow.png מנהיגים פורצי דרך
arrow.png ראש בראש תכנית החלוקה
arrow.png ​מצגת תולדות חיים של בן גוריון ובגין
arrow.png ​הכירו את המנהיג
arrow.png ​פעילויות להוראת האנגלית - דוד בן גוריון
arrow.png ​סרטון על המחתרות
 
​  
מנהיגות ומנהיגים שונים מתקופות שונות בהיסטוריה של עם ישראל ובהיסטוריה הכללית (מקור התמונות: וויקיפדיה, אוסף התצלומים הלאומי)
ben_gurion.jpg begin.jpg golda.jpg
דוד בן גוריון מנחם בגין​ ​גולדה מאיר
היה איש העלייה השנייה, ראש ההנהגה של "המדינה שבדרך", המוביל והדוחף להקמת מדינת ישראל, הכריז על הקמתה, ולאחר שקמה הנהיגהּ עשור ומחצה עד 1963; כיהן כראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל והיה מראשי המנהיגים של תנועת העבודה הציונית. ​היה ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל, יו"ר תנועת החרות ומפלגת הליכוד, שר בממשלות ישראל, מפקד האצ"ל בתקופת המאבק במנדט הבריטי, חותם הסכם השלום בין ישראל למצרים וחתן פרס נובל לשלום לשנת 1978. ​הייתה ראש הממשלה הרביעית של מדינת ישראל והאישה היחידה שכיהנה בתפקיד זה. כראש ממשלה, הובילה את ישראל במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים.
anilevich.jpg kuk.jpg rabin.jpg
מרדכי אנילביץ'​ הרב אברהם יצחק הכהן קוק יצחק רבין
מנהיג תנועת הנוער הציונית השומר הצעיר בוורשה, שהיה למנהיג המחתרת של הגטו. הוא פיקד על מרד גטו ורשה ונפל בקרב ב- 8 במאי 1943. ​היה הרב הראשי האשכנזי הראשון בארץ ישראל, פוסק, מקובל והוגה דעות. נחשב לאחד מאבות הציונות הדתית. ​היה איש הפלמ"ח וההגנה, הרמטכ"ל השביעי של צה"ל ומפקדו במלחמת ששת הימים, ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל וחתן פרס נובל לשלום לשנת 1994. נרצח במהלך כהונתו כראש ממשלה בידי מתנקש יהודי-ישראלי שהתנגד להסכמי אוסלו.
nodell.jpg arenstina.jpg ​ obama.jpg
אידה נודל​ ארנסטינה לואיזה סימונדי פוטובסקי רוז ברק אובמה​
פעילה פוליטית-ציונית בברית המועצות. אסירת ציון בשנות השבעים והשמונים. ​הפמיניסטית היהודיה הראשונה, בת המאה ה-19, לוחמת כנגד העבדות ולמען זכויות אדם, מחשבה חופשית, ובעיקר שוויון בזכויות האישה. נודעה כ"מלכת הבמות" ומהכוחות האינטלקטואלים המובילים את המהפכה הפמיניסטית בארצות הברית ובאנגליה בזכות כתיבתה, נאומיה ומאבקיה הפומביים נגד אפליה ודיכוי. ​נשיאה הארבעים וארבעה של ארצות הברית (מאז שנת 2009). האמריקאי-אפריקאי הראשון המכהן בתפקיד זה. בשנת 2009, זמן קצר לאחר בחירתו לנשיא, הוענק לאובמה פרס נובל לשלום על "תרומתו המיוחדת למאמצים לחזק את הדיפלומטיה הבינלאומית ואת שיתוף הפעולה בין העמים".
lenin.jpg bahuto.jpg gandi.jpg
ולדימיר איליץ' לנין​ בנזיר בהוטו​ מוהנדס קרמצ'נד גנדי
מהפכן רוסי ואידאולוג מרקסיסטי, מנהיג מהפכת אוקטובר ומייסד ברית המועצות. הנהיג את המדינה הקומוניסטית בשנותיה הראשונות והיה בעל השפעה מכרעת על התפתחותה. המהפכה הקומוניסטית שהנהיג הייתה לאחד מהאירועים המעצבים של המאה העשרים. פוליטיקאית פקיסטנית אשר כיהנה פעמיים כראש ממשלת ארצה, והייתה האישה הראשונה שכיהנה בתפקיד זה בפקיסטן או במדינה מוסלמית כלשהי. לאחר שובה מגלות פוליטית ממושכת, נרצחה בפיגוע התאבדות בתום עצרת תמיכה בה, בעיר רוואלפינדי. ​היה מנהיג פוליטי ורוחני הודי, שהוביל את תנועת העצמאות ההודית במאבקה נגד שלטון האימפריה הבריטית. הוא נחשב לסמל ההתנגדות הלא-אלימה, הוביל לעצמאות הודו ועורר השראה לתנועות שונות למען זכויות אדם ולחופש ברחבי העולם. גנדי נמנה עם המנהיגים המוערכים ביותר במאה העשרים.
jan.jpg
ז'אן ד'ארק​
ידועה גם בכינוי העלמה מאורליאן, היתה מצביאה צרפתיה, שמילאה תפקיד מפתח בתהליך שחרור צרפת מהכיבוש האנגלי בזמן מלחמת מאה השנים במאה ה-15. חשבת לגיבורה לאומית של צרפת ומיתוס מכונן בתרבות הצרפתית.