בדואים - البدو - ملابس وعادات - תלבושות ומנהגים
נווט למעלה
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
מאכלים.jpg
A1.jpg A2.jpg
A3.jpg
A4.jpg
A5.jpg


החברה הבדואית כמו שאר התרבויות בעולם שמרה גם היא על צורת הלבוש המסורתית, השונה משאר התרבויות והתאימה את הלבוש שלה לתנאי האקלים המדברי. הלבוש המסורתי בתוך החברה הבדואית חשוב.
 
הגבר הבדואי אוהב להתלבש היטב, כדי לקבל תמיכה וכבוד, לכן רוב הבוגרים בחברה מקפידים להיראות יפה מבחינת הלבוש וכך לזכות באהדת הקהילה ולהגדיל את סיכוייהם לשידוך טוב. צורת הלבוש שונה מגיל לגיל, למשל הנער הבדואי שנקרא "עייל" פירושו נער או ילד, לבושו שונה מלבוש הגבר. לבוש הנער עשוי מג'לביה ועליה סלטה "מעיל", עשוי מעור או מבד ובטנתו עשויה מצמר כבשים. בגיל ההתבגרות ההורים מנסים להרגיל אותו ללבוש המסורתי, עד שהצעיר יתרגל אליו .
לבוש הגבר הבדואי מורכב מכמה חלקים: כיסוי ראש שנקרא כאפיה (בערבית: מנדיל ומריר); בחלק העליון לובש הבדואי את ה"כיבר" שעשוי מבד, הדומה לחלוק ומעליו "סאקה", מעיל בד רגיל; מתחת לכיבר הוא לובש "שרואל", מכנסיים רחבים עשויים מבד לבן ולפעמים הוא לובש מתחת לכיבר גופיה או חולצה. הלבוש המסורתי מלווה את הבוגר הבדואי כל עונות השנה אפילו בחום הקיץ; מעל הלבוש חוגר הבדואי חגורה "קשאט", אליה מחובר נשקו המסורתי שנקרא "שבריה".
 
לבוש האישה שונה מלבוש הגבר: האישה הבדואית מכינה בעצמה את שמלתה "ת'וב" מקושטת ברקמה, מעשה ידיה להתפאר. הלבוש המסורתי של האישה מורכב גם הוא ממספר חלקים: כיסוי ראש הנקרא "שאש" - חתיכת בד לבן בגודל מטר על מטר; מתחת לשאש היא אוספת את שערה במטפחת "שאשיה" לבנה או בצבע אחר; מעל השאש שמה "אלגונעה" - גלימה. לבוש עליון - האישה לובשת את לבושה המסורתי שנקרא ת'וב שכולו מקושט ברקמה מרהיבה. מתחת לת'וב, היא מקפידה ללבוש מין שמלה דקה, ע"מ שתפריד בין הת'וב לגוף, מאחר שהת'וב עשוי מבד שחור, דבר שגורם לעליית חום הגוף בימי הקיץ, וכך האישה הבדואית מצאה פתרון להגן על גופה מפני החום והקור; מעל הת'וב באיזור המותניים היא חוגרת חגורה בשם "סאפייה", שעשויה מבד וצבעיה: סגול ורוד עם פס כחול כהה. הנערות הבדואיות לובשות את הלבוש המסורתי מעין ת'וב פשוט שאין עליו ריקמה מלאה. חשוב לציין שהלבוש אצל הנשים הבדואיות שונה מאשה לאישה בהתאם לגיל ולסטאטוס המשפחתי.  
 
 

الرجل في البادية يلبس «الدشداشة» وهي عبارة عن ثوب طويل ذات عنق مستدير
يحيط بها شريط رفيع، والغترة كانت تسمى عمامة ولها عصبة تربط بها بدل العقال .. و بعدها جاء العقال..
«فالغترة « هي قطعة من القماش وفي العادة تكون بيضاء أما «العقال» قديما
فهو رباط من الصوف او القماش لتثبيت الغترة وكان يلبس العباءة والتي تسمى «بالبشت»
وهو يتكون من قطعتين رئيستين أفقيتين واحدة تبدأ من الكتف إلى نصف الرجل
والثانية تبدأ من النصف إلى أسفل الرجلين،
والمنطقة التي تخاط فيها هاتين القطعتين يعبر عنها «بالخبنة».

أما المرأة بالبادية كانت تلبس «العباءة» وترتدي معها «شيلة» وهما من الحرير الأسود، وتصاحبها "البرقع" عند بعض البدو وهي قطعة صغيرة تغطي الأنف والفم والجبهة وتترك العين ظاهرة. وملابس البدوية تتميز باللون الأسود والبساطة الشديدة التي تناسب الصحراء.