אתיקה ברשת
נווט למעלה
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק

                           

                    

 

אתיקה או תורת המידות הוא ענף של הפילוסופיה העוסק בשאלות: מהו המעשה הראוי שחובה לעשותו ומהי המידה הטובה? (מתוך ויקיפדיה). אחד המאפיינים הבולטים של העולם הווירטואלי הוא היעדרם של חוקים ברורים. בעוד שלמדינות יש ממשלה וחוקים ברורים, שלהם האזרחים של אותה מדינה חייבים לציית, לאינטרנט אין ממשלה אחת ואין חוק אחד.

 

במדינות שונות יש חוקים שונים בנוגע למה שמותר ומה שאסור לעשות בעולם הווירטואלי. לעתים קרובות נוצר מצב שבו תוכן של אתר מסוים או שימוש מסוים באינטרנט יכול להיות חוקי במדינה אחת ולא חוקי במדינה אחרת. בגלל הקשיים הרבים בהגדרה ובאכיפת החוקים ברשת האינטרנט מוטלת עלינו אחריות גדולה כמשתמשים כדי שנוכל להפוך את האינטרנט למקום בטוח, יעיל ונעים לכולנו.

 

האתיקה ברשת או בקיצור נטיקה, היא ענף של תורת האתיקה המנסה לייצר מוסכמות התנהגות, לאו דווקא במובן של חוק - שאם נעבור עליו אז ניענש - אלא במובן של הגדרת ההתנהגות הנכונה והטובה שלנו כבני אדם מוסריים בעולם הוירוטואלי. חשוב לציין כי לעתים קרובות ההתנהגות  שלא לפי כללי האתיקה היא גם לא חוקית ולכן יכולה לגרור אחריה עונש. הנטיקה עוסקת במספר רב של תחומים, ביניהם: הזכות לפרטיות, צנזורה ברשת, זכויות יוצרים, חופש המידע.

 

להלן מספר כללים, שגובשו על ידי מומחים בתחום, שיעזרו לכם לנהוג בצורה אתית יותר בעולם הווירטואלי (מתוך מסמך של "ועד מנהל ארכיטקטורת הרשת" ומתוך "10 הדיברות של המרכז לאתיקת מחשבים"):

1. אל תשתמש במחשב כדי לפגוע באנשים אחרים

2. אל תשתמש במחשב כדי להפריע לעבודה של אנשים אחרים

3. אל תחטט בקבצים של אנשים אחרים

4. תנהג באינטרנט בצורה אחראית וחוקית תוך מחשבה על הזולת

5. אל תנצל דרכים לא מאושרות ולא חוקיות להשתמש במשאבי הרשת (לדוגמה פריצה לאתרים)

6. אל תפגע בפרטיות של אנשים אחרים ברשת

7. אל תשייך אליך תוצרים של אנשים אחרים

8. אל תשתמש, תפרסם ותשתף תוצרים של אנשים אחרים ללא רשותם ואישורם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קישורים חשובים למנהלים ומורים