שבט
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
    שבט
   
חודש שבט הוא החודש החמישי בלוח העברי שמתחיל בחודש תשרי. בתורה מוזכר ראש חודש שבט כיום שבו החל משה רבנו ללמד את בני ישראל את התורה, בטרם מותו. שבט הוא החודש שבו החורף מפנה את מקומו לאביב, וגם מזל החודש, דלי, מרמז על מאגרי המים המלאים במי הגשמים. בתאריך ט"ו בשבט מציינים מאז ימי המשנה את ראש השנה לאילנות, וב-ל' בשבט, הוא יום פטירתה של הנרייטה סולד מייסדת "הדסה", מציינים את "יום המשפחה".​​
     
 
 
ט"ו בשבט
התאריך ט"ו בשבט נזכר לראשונה במשנה כראש השנה לאילן. במקור שימש התאריך כבסיס לחישוב היבול השנתי של הפירות לצורך הפרשת המעשר שהחקלאים חייבים לתת לכהנים, ללויים, לעניים ולנזקקים. לאורך השנים השתנה אופיו של ט"ו בשבט והתקבע המנהג של אכילת מיני פירות שנתברכה בהם ארץ ישראל. יהודי הגולה, שלא יכלו להשיג פירות טריים בחודשי החורף, נהגו לאכול פירות מיובשים – מנהג שהשתמר עד ימינו. עם הקמת קק"ל נוצר מנהג נוסף לט"ו בשבט – נטיעת עצים, שתילים ויערות, ובשנים האחרונות נוהגים לציין בחג זה גם את ערכי שמירת הטבע.
 
יום המשפחה
"יום המשפחה" הוא מועד המצוין בארץ ובמדינות נוספות ברחבי העולם. יום האם נחגג לראשונה ביוון העתיקה והיה החג של ריאה - אם כל האלים. בשנת 1600 ציינו לכבוד אמהות בריטניה את "יום ראשון של האימהות", ובארצות הברית התפתח המושג "יום האם" במחצית השנייה של המאה ה-19במשמעותו המוכרת כיום - יום המציין את פועלן של נשים ושל אימהות. בישראל נקבע היום כ"יום האם", אך בהמשך הוחלט לשנות את שמו ל"יום המשפחה" כדי להדגיש את הקשר בין כל בני המשפחה. יום המשפחה מצוין בתאריך ל' בשבט, יום פטירתה של הנרייטה סולד, אשר הקימה את ההסתדרות הציונית הדסה ואת ארגון הנשים הציוניות. אף על פי שלא היו לה ילדים היא היוותה דמות אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות.
 
​ 
 
​