אייר
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
    אייר
   
אייר הוא החודש השמיני בלוח השנה העברי. חודש זה נקרא בתנ"ך גם בשם "ירח זיו", מכיוון שבחודש זה אפשר ליהנות מזיו השמש לאחר חודשי החורף. במהלך החודש ממשיכה ספירת העומר, שמתחילה למחרת הפסח בחודש ניסן ומסתיימת בחג השבועות בחודש סיוון. מזלו של חודש אייר הוא השור.​​
     
 
 
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה חל מדי שנה ביום שלפני יום העצמאות. ביום זה מתייחדת מדינת ישראל עם זכרם של לוחמי צבא ההגנה לישראל, אנשי כוחות הביטחון, לוחמי המחתרות ונפגעי פעולות האיבה שנפלו בהגנה על מדינת ישראל ובמאבק למען הקמת המדינה, מאז שנת 1860 ועד ימינו. יום הזיכרון הוא יום אבל לאומי על פי חוק, הקובע כי במהלך היום יושמעו שתי צפירות זיכרון, ייערכו טקסי זיכרון בכל בסיסי צה"ל ובבתי העלמין הצבאיים, הדגלים בכל מוסדות הציבור יורדו לחצי התורן והשידורים בכל אמצעי התקשורת יוקדשו לציון היום.
 
 
יום העצמאות
יום העצמאות הוא החג הלאומי של מדינת ישראל והוא נחגג בתאריך ה' באייר, יום סיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל וההכרזה על הקמת מדינת ישראל. חגיגות יום העצמאות נפתחות מדי שנה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל ומסתיימות בחלוקת פרסי ישראל בתיאטרון ירושלים. חיילים מצטיינים מתקבלים בטקס בבית הנשיא ומתמודדים מכל העולם משתתפים בחידון התנ"ך העולמי לנוער. לקראת יום העצמאות מקושטים רחובות הערים ומרפסות הבתים בדגלי ישראל, ובערב יום העצמאות נערכים מופעי בידור וזיקוקים בכל רחבי הארץ.
 
יום הרצל
יום הרצל חל בתאריך י' באייר, יום הולדתו של חוזה המדינה תיאודור בנימין זאב הרצל. במהלך היום מציינים במחנות צה"ל ובבתי הספר בארץ את זכרו ופועלו של הרצל לעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזון הציוני. הכנסת מקיימת ביום זה דיון מיוחד לזכרו של הרצל, טקס זיכרון ממלכתי נערך ליד קברו של חוזה המדינה בחלקת גדולי האומה בהר הרצל ומוזיאון הרצל פתוח לציבור ללא תשלום.
 
 
ל"ג בעומר
ל"ג בעומר חל בתאריך י"ח באייר ומציין את היום ה-33 בספירת העומר - התקופה שממחרת הפסח ועד לחג השבועות. לא ברור מקורו של היום, מכיוון שהוא אינו מופיע בתורה, במשנה או בגמרא. ככל הנראה החלו לציין את ל"ג בעומר בסביבות המאה ה-13 כדי לציין כמה אירועים בתולדות העם היהודי שחלו בתאריך זה, שמהם נגזרים גם המנהגים הנהוגים עד היום:
o        יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י) – בל"ג בעומר נערכת הילולה על קברו של הרשב"י בהר מירון ונהוג לקיים את מנהג ה"חלאקה" – התספורת הראשונה לילדים בני 3.
o        נפסק מותם במגפה של תלמידי רבי עקיבאעל פי המסורת בל"ג בעומר נפסקים מנהגי האבלות הנהוגים לכל אורך תקופת העומר, הכוללים איסור על עריכת טקסי חתונה, גילוח או תספורת.
o        צבאו של בר כוכבא החל לנצח במרד מול הרומאים – ברחבי ארץ ישראל הודלקו משואות לבשר על הניצחון ולכן מדליקים מדורות בל"ג בעומר.
 
יום ירושלים
יום ירושלים חל בתאריך כ"ח באייר - היום בו נכבשה העיר העתיקה במלחמת ששת הימים. היום מציין את איחוד ירושלים והוא נחשב על פי חוק ליום חג לאומי. במהלך היום נערך טקס ממלכתי בגבעת התחמושת וצעדה ברחובותיה הראשיים של העיר, שמסתיימת ב"ריקוד הדגלים" מסביב לחומות העיר העתיקה וברחבת הכותל המערבי. עולי אתיופיה נוהגים לקיים ביום זה גם יום זיכרון ליהודי אתיופיה שניספו במסע הרגלי שלהם מאתיופיה לירושלים, וטקס זיכרון ממלכתי לזכרם נערך מדי שנה בהר הרצל.