חשוון
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
    חשוון
   
חודש חשוון הוא החודש השני לפי ספירת החודשים שמתחילה בתשרי. לחודש זה יש שמות נוספים: "ירח בול", כך הוא נקרא פעם אחת בתנ"ך, ו"מרחשוון" - ככל הנראה שמו האכדי הקדום של החודש, שבו המילה "מר" משמעותה "טיפת מים", לציון הגשמים שבדרך כלל מתחילים לרדת בחודש זה. בתאריך ז' בחשוון מתחילים לכלול בתפילות הנאמרות בארץ ישראל ברכה לירידת גשמים. בתאריך י"ב בחשוון מציינים את יום הזיכרון הממלכתי ליצחק רבין ז"ל.​​
     
 
 
יום הזיכרון ליצחק רבין
יצחק רבין נולד בשנת 1922 בירושלים. הוא למד בבית הספר החקלאי "כדורי", ובתום לימודיו הצטרף לשורות הפלמ"ח והחל בקריירה צבאית שבשיאה כיהן כרמטכ"ל בתקופת מלחמת ששת הימים. עם סיום שירותו הצבאי התמנה לשגריר ישראל בארצות הברית. כששב לארץ בתום כהונתו התמנה לשר העבודה, וב-1977 נבחר לראשונה לראשות הממשלה. בשנות ה-80 היה שר הביטחון ותקופת כהונתו זכורה במיוחד בשל פרוץ האינתיפאדה הראשונה בשטחים. ב-1992 נבחר שוב לראשות הממשלה. בכהונתו זו חתם על הסכם השלום עם ממלכת ירדן ועל הסכם העקרונות עם הפלסטינים, שהיה הבסיס להסכמי אוסלו. על פועלו למען השלום זכה רבין בפרס נובל לשלום, אך פעולותיו זכו לביקורת קשה בעם ולקריאות להריגתו. במוצאי שבת, י"ב בחשוון תשנ"ו (4 בנובמבר 1995), בתום עצרת המונים למען השלום, נרצח יצחק רבין משלוש יריות שירה מתנקש יהודי. התאריך העברי של יום הרצח נקבע בחוק כיום זיכרון ממלכתי.  
 
חג הסיגד
חג הסיגְד מצויין בכ"ט בחשון. בחג הסיגד, בדומה ליום הכיפורים, צמים, מתפללים ולובשים בגדים לבנים. באתיופיה כל בני הכפר היו יוצאים יחד לעבר הר גבוה ואת התפילה עורכים שם יחד, שרים ורוקדים, קוראים קטעים מספר התורה ומספרי "עזרא" ו"נחמיה". התפילה נערכה על ההר כדי ליצור דמיון למעמד הר סיני ומתוך האמונה שמקום גבוה הוא טהור יותר. ביום זה יהודי אתיופיה ציינו את החיבור שלהם לארץ ישראל ולעם היהודי וחידשו את הברית עם ה' כפי שעשו העולים בימי עזרא. למרות הקושי והבידוד משאר העם היהודים באתיופיה המרוחקת הצליחו לשמור על אחדות ולקיים תורה ומצוות. חג הסיגד עזר בעידוד הקהילה לשמירה על הזהות היהודית ותחושת הזיקה לעם היהודי.