מסביב לשנה - Tishrei
נווט למעלה
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
תשרי
 
dots.gif
השם "תשרי" נגזר מהשפה האכדית, שבה משמעותו הוא "התחלה", ואכן על פי המסורת מתחילה ספירת השנים העבריות ביום הראשון של חודש זה. על פי פירוש אחר לשם, בעת בריאת העולם נברא האדם ביום א' בתשרי, ושם החודש מסמל את תחילתו של המין האנושי. מזלו של חודש תשרי הם המאזניים, המסמלים את גזירת הדין ביום הכיפורים.
dots.gif
 
במהלך חודש תשרי מצוינים חגים, צומות וימי זיכרון:
 
gdalia_title.gif

ראש השנה נחגג ביומיים הראשונים של חודש תשרי, ומציין את ראשיתה של שנה חדשה ביהדות. את החג מציינים מנהגים רבים, ביניהם: תקיעה בשופר, תפילת תשליך, שליחת כרטיסי ברכה, אכילת תפוח בדבש המסמל שנה מתוקה, ומאכלים סמליים רבים נוספים

לחצו כאן לפעילויות

gdalia_title.gif 

צום גדליה חל בתאריך ג' בתשרי, והוא אחד מחמשת הצומות בלוח השנה היהודי. הצום נקבע לזכרו של גדליהו בן אחיקם, שליט יהודה מטעם הכובשים הבבלים לאחר חורבן בית המקדש הראשון, שנרצח בידי קבוצת יהודים, כמתואר בספר ירמיה. בעקבות הרצח נותרה ארץ ישראל שוממה מיהודים עד לשיבת ציון, שבעים שנים לאחר מכן.
לחצו כאן לפעילויות

 

​ ​ gdalia_title.gif

יום כיפור חל בתאריך י' בתשרי ונחשב ל"שבת שבתון" - היום הקדוש ביותר בשנה היהודית. על פי התורה, מצווה על כל אדם להתענות ביום זה, ולבקש מחילה וכפרה על החטאים שעשה במהלך השנה. חז"ל קבעו את האיסורים החלים ביום כיפור, שעליהם מקפידים יהודים מאמינים עד היום, וכוללים בין היתר איסור על אכילה, שתייה, רחיצה, נעילת נעלי עור וביצוע מלאכות. על פי המסורת, ביום זה ירד משה מהר סיני לאחר 40 יום ו-40 לילה עם לוחות הברית, לאחר שאלוהים מחל וסלח לבני ישראל על חטא עגל הזהב.   

לחצו כאן לפעילויות
​ ​ gdalia_title.gif

סוכות הוא אחד משלושת הרגלים, שנחגג החל מתאריך ט"ו בתשרי ולמשך שבעה ימים. במהלך החג מצווה לגור בסוכה, זכר לסוכות שבהן ישבו בני ישראל כשיצאו ממצרים בדרכם לארץ ישראל. מנהגים נוספים בחג הם ברכה על ארבעת המיניםאתרוג, לולב, הדס וערבה, שהם סמל לחלקים השונים בעם ישראל, ואירוח אושפיזין מדי ערב. חג סוכות נקרא גם "חג האסיף", שם המעיד על משמעותו בלוח השנה החקלאי.   

לחצו כאן לפעילויות

gdalia_title.gif

שמחת תורה חל בתאריך כ"ב בתשרי, ואינו מופיע בתורה. ביום זה מסיימים לקרוא את כל פרשות התורה, ומתחילים לקרוא מחדש בפרשת "בראשית", בחגיגות בבתי הכנסת הכוללות את מנהג ה"הקפות" – המתפללים מוציאים את כל ספרי התורה מארון הקודש, ומקיפים עימם את בית הכנסת בשירה ובריקודים. ביום זה חל גם חג "שמיני עצרת", שהוא היום האחרון של חג הסוכות.   

לחצו כאן לפעילויות

gdalia_title.gif

רחבעם "גנדי" זאבי היה איש צבא ופוליטיקאי. בין היתר היה אלוף פיקוד המרכז, ראש תנועת "מולדת", וחבר כנסת מטעמה ומטעם סיעת "האיחוד הלאומי". בשנת 2001, בזמן שכיהן כשר התיירות בממשלתו של אריאל שרון, נרצח זאבי בידי שלושה מתנקשים חברי תנועת החזית העממית. יום הירצחו, ל' בתשרי, נקבע בחוק כיום זיכרון, ובו מתקיים מדי שנה טקס זיכרון ממלכתי סמוך לקברו.   

לחצו כאן לפעילויות