מסביב לשנה - Kislev
נווט למעלה
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
כסלו
 
מקורו של השם "כסלו" הוא ככל הנראה אשורי, ומשמעותו "קשת" – מזלו של החודש, וגם סמל לקשת בענן הנראית בחודש זה, הנחשב לחודש הגשמים, ולקשתותיהם של החשמונאים, שהמרד שלהם ביוונים הגיע לסיומו בחודש זה, בתום שנתיים של קרבות קשים. את ניצחונם של החשמונאים אנו מציינים בחג החנוכה, המסמל את חנוכת בית המקדש מחדש, לאחר שטוהר מטומאתו.
 
אירועים מיוחדים בחודש זה:
 
חנוכה
חנוכה הוא החג היחיד בלוח השנה היהודי שנחגג במשך שמונה ימים. החג מציין את חנוכת המקדש לאחר ניצחון המכבים על היוונים, ואת נס פך השמן, שהדליק את מנורת המקדש במשך שמונה ימים. במהלך ימי החג מדליקים נרות בחנוכייה לציון הנס שנעשה לעם ישראל, משחקים בסביבונים, ואוכלים לביבות וסופגניות, המטוגנות בשמן.
 
כ"ט בנובמבר
כ"ט בנובמבר הוא הכינוי העברי לתאריך 29 בנובמבר 1947, בו החליטה עצרת האומות המאוחדות (האו"ם) על סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל, וקיבלה את תכנית החלוקה לפי יוקמו בארץ ישראל מדינה יהודית לצד מדינה ערבית, בעוד אזור ירושלים יועבר לשליטה בינלאומית. תכנית החלוקה הייתה האישור הבינלאומי הרשמי להקמת מדינה יהודית, והיא התקבלה  הן בקרב ההנהגה הציונית בארץ, והן בציבור כולו, שחגג אותה בריקודים ברחבי הארץ.
יום בן גוריון
דוד בן גוריון היה ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל. בן גוריון עמד בראש מקימי מדינת ישראל, הוביל את המאבק על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, והיה זה שהקריא את הכרזת העצמאות של המדינה. בן גוריון היה תומך נלהב ביישוב הארץ, ובפרט בנגב. לאחר שפרש מתפקיד ראש הממשלה עבר להתגורר בצריף ביישוב שדה בוקר, עם אשתו פולה. עם פטירתו בגיל 87 נקבר בן גוריון על גדת נחל צין שבנגב. התאריך העביר של יום פטירתו, ו' בכסלו, נקבע בחוק כיום זיכרון ממלכתי.