הזוכים בתחרות שפת אם
נווט למעלה
כניסה
עדכון פרטים תמיכה מרחוק
 
תחרות מספר 1 לשנת תשע"א
סיסמה לכל תלמיד
 
בתחילת השנה הוכרזה תחרות היוזמות חינוכיות-חברתיות של "סיסמה לכל תלמיד" לשנת תשע"א. התחרות כוללת שלושה נושאים, במועדי הגשה שונים, כשהראשונה הוקדשה לנושא המרכזי בשנת הלימודים הנוכחית – שפה עברית/שפת אם.
 
לתחרות הוגשו 16 יוזמות, כולל יוזמות של בתי ספר חדשים במיזם, שבזמן קצר הצליחו להתארגן, לתכנן ולהקים פעילות בנושא. בחלק מהיוזמות שהוגשו ניכרת השקעה גדולה מאוד, מרשימה ומרגשת של צוות בית הספר ו/או התלמידים.
  
באמצע חודש ינואר 2011 התכנסה ועדת הפרס בראשותו של אודי אנג'ל, לבחירת היוזמה הזוכה.  
להלן תוצאות התחרות:
 
במקום הראשון
   
חטיבות הביניים, נשר
 
חטיבות הביניים בנשר מציגות 3 פרויקטים לקידום השפה העברית:
1. לשונעת" - עיתון המשלב כתבות אקטואליות לצד ניבים, חידודי לשון, משימות ועוד. כל גיליון מתמקד בנושא מרכזי אחד, בו עוסקות הכתבות והפעילויות, תוך דגש על העשרה לשונית והקניית כישורי שפה.
2.  "גלה את הפתגם" - חידה שבועית, בה מתפרסם באתר איור המבטא פתגם. על התלמידים לחפש במקורות מידע ואוספים פתגמים, לזהות את הפתגם, פירושו ומקורו.
3.   "כתיבה יצירתית" - תחרות כתיבה יצירתית בנושא נתון.
 
 תמונה
 
הפעילות סביב שלושת הפרויקטים הניבה פעילות ענפה של התלמידים, כולל מאות תוצרים. באתר מפורטת גם תוכנית מסודרת להמשך הפעילות במהלך שנת הלימודים. חברי הוועדה מצאו ביוזמה זו מקוריות, חדשנות, ערך חינוכי מוסף לתלמידי בית הספר ו"החייאת" מקצוע שלא תמיד קל לעורר סביבו עניין.
 
 
 _____________________________________________________________________________
 
במקום השני
בי"ס יסודי א', דאלית אל כרמל
 
 
בי"ס יסודי א', בדאלית אל כרמל, מציג תוכנית רחבה לחיזוק השפה הערבית בקרב התלמידים והקהילה, קירוב התלמידים לשפה והגברת הזדהותם עם שפת אמם, תוך שימוש בתקשוב ככלי לפיתוח השפה אצל תלמידים. באתר מוצגות פעילויות רבות ומגוונות, שמשולבות במהלך כל שנת הלימודים, במקצועות רבים, בבית הספר ומחוץ בית הספר.
 
דוגמאות לפעילויות: תלמידים מציגים חומרי העשרה בשפה הערבית; יום כתיב – מעצבי כתיב מבקרים בבית הספר וחושפים התלמידים לסוגי כתיב וכתיבה נכונה בשילוב אתרי אינטרנט רלוונטיים; הכנת סיסמאות בנושא חשיבות השפה הערבית בשילוב חיפוש מושכל באינטרנט; הוצאה לאור של עיתון פרי כתיבתם של תלמידי ביה"ס דרך אתר ביה"ס; הצגה של תלמידי ביה"ס בנושא השפה הערבית; הזמנת משוררים וסופרים לבקר בבית הספר תוך מתן משימות לתלמידים ומתן משוב באתר ביה"ס; ועוד.

תמונה

 
באתר - אלפי תגובות ותוצרים של תלמידי בית הספר! היוזמה מקיפה את כלל תלמידי בית הספר, את משפחות התלמידים ואת הקהילה ביישוב, מציגה פעילות במעגלים רבים ושונים, ועושה שימוש מאורגן, רחב ומרשים ביותר בפורטל הבית ספרי.
 
 
 _____________________________________________________________________________
 
 ציון מיוחד
   
בי"ס חזון עובדיה, באר שבע
 
 
בית ספר "חזון עובדיה" הינו בית ספר קולט עלייה, בעיקר עולים מאתיופיה. בפרויקט הייחודי – "עולים כותבים בקליק" - תלמידים שהם עולים ותיקים חונכים תלמידים עולים חדשים, אשר זה עתה נחתו בארץ. המטרה:לייעל את תהליך רכישת השפה באמצעות הכלים המתוקשבים המתאפשרים על ידי פורטל "סיסמה לכל תלמיד". העבודה המשותפת תורמת לא רק לרכישת השפה אלא גם להעלאת הדימוי העצמי של העולים ולשילובם המהיר בחברת ילדי בית הספר. הלמידה מתבצעת בפורטל, באתר המיוחד "עולים כותבים בקליק", כאשר כל תלמיד ותיק חונך תלמיד חדש, אחת לשבוע.

תמונה 

 
 
 
יוזמה זו מרגשת מאוד, תורמת תרומה משמעותית לקהילה ועושה שימוש ממשי ומסודר בפורטל. התוכנית ניתנת להעברה וליישום בכל בי"ס שיימצא לנכון להשתמש בה. ועל כך הפרס המיוחד.
 
 
 _____________________________________________________________________________
 
 
אנו מודים לכל בתי הספר שהשתתפו בתחרות.