כלנית

ישראלים רבים שנשאלו איזה פרח מסמל יותר מכול את ארצנו, בחרו בכלנית. בזכות פעילות חינוכית ארוכת שנים של החברה להגנת הטבע למדנו לשמור על הפרח האהוב ולהגן עליו. עכשיו הזמן גם לצאת החוצה ולצפות בו – מרבדים מרבדים של פרחים אדומים בדרום; בצפון אפשר לפגוש גם לבנות, ורודות וסגולות. כלניות.  

מבנה הפרח

הכלנית היא צמח רב-שנתי בעל פקעת בתוך הקרקע, סמוך לפני השטח. שושנות העלים צמודות כמעט לקרקע, ועמודי הפריחה מגיעים בגובהם ל-20-30 ס"מ. העלים גזורים, מסודרים בשושנת דלילה בבסיס הצמח. בראש כל גבעול פרח בודד דמוי צלחת, ובמרכזו אבקנים שחורים רבים. הפרחים קטנים בתחילה, והולכים וגדלים במידה ניכרת (עד לקוטר של כ- 9 ס"מ) עם כל פתיחה של הפרח בבוקר וסגירתו לפנות ערב. תנועת הפתיחה והסגירה מתבצעת באמצעות התארכות תאים שבבסיס עלי-העטיף.

 

צבעי הכלניות

צבע הפרח בדרך כלל אדום עז, ואולם בצפון הארץ, במיוחד על קרקעות בזלת או קרקעות דלות גיר, מצויים פרחי כלניות בצבע לבן, כחול, סגול או ורוד. יש הסבורים כי סוג הקרקע שעליה צומחת הכלנית עשוי להשפיע על ריכוז הפיגמנט, וזאת הסיבה שנראה לעתים שדות כלניות שבהם כולן בנות אותו הצבע.

פירוש השם

השם כלנית ניתן לפרח כדי לאזכר את יופיו, "ככלה מתהדרת".

פירוש השם הלטיני של הפרח, אנמוני (בת הרוח) הוא שמה של הנימפה של רוחות הבוקר במיתולוגיה היוונית, כיוון שהיא פורחת בעיצומו של החורף, כשרוחות עזות נושבות. הכלנית מזוהה עם פרח הנעמן, הפרח שצמח מטיפות דמו של עלם צעיר ויפיפה שמת, ומאז הוא שב לחיים מדי אביב ומת שוב בקיץ.

כלניות בתרבות הארצישראלית

לפני קום המדינה כונו החיילים הבריטיים "כלניות" על שום הכומתות האדומות שחבשו.

שושנה דמארי שרה לפני שנים את כלניות - שירם של נתן אלתרמן ומשה וילנסקי (לצפייה בשיר ב-YouTube). באופן רשמי השיר מדבר על דורות של נערות שקטפו כלניות (בימים שעוד היה מותר), ואולם הבריטים תפסו זאת כביקורת על השלטון ובתקופה מסוימת מנעו הופעה בשיר זה.

 

פעילויות מומלצות

הדרכים שבהן משתמשים הפרחים למשוך חרקים – פעילות מתוקשבת (מכון ויצמן למדע, המחלקה להוראת המדעים).

האדומים – הקוראים מוזמנים לבצע תצפיות בטבע ולרשום בטבלה נתונים שמאשרים או מפריכים את הנתונים שנמסרו במאמר, ובכך לקדם את המחקר בנושא (טבע וארץ).

יוצאים לטבע – האתרים המומלצים ביותר לטייל בהם ולצפות בכלניות (רשות הטבע והגנים).

צעדת כלניות לזכר שושנה דמארי – ליד קיבוץ רוחמה, בדרום. הצעדה תעבור בין אתרים היסטוריים בשילוב הפעלות, הסברים על הטבע והצומח, תצפית אל הרי יהודה וכמובן מעבר בין שדות ומרבדי הפריחה (מחיר למשתתף: 20 ₪. "דרום אדום").